0 800 21 21 21

Повітряний інтернет

Потребу в бездротовому доступі до мережі інтернет сьогодні гостро відчувають відразу кілька категорій користувачів, наприклад, власники заміських будинків. Дотягнути дроти до сільської місцевості іноді просто неможливо, та і дуже недешево (в середньому $ 6 за метр). У щільно обгорнутому дротами мегаполісі «повітряним» інтернетом з радістю будут користуватися постійно перебуваючі в русі по місту споживачі. А якщо ви постійно пересуваєтесь, та ще й в місцях, віддалених від цивілізації? У вас просто немає вибору. Бездротовий інтернет - єдине рішення залишатися он-лайн для сухопутних мандрівників і яхтсменів. "ВД" з'ясовувала, що ж можуть запропонувати українські оператори.

WEB-залежні

Велика кількість «дротяних рішень»   мешканців мегаполісу, що постійно пересуваються, не рятує – адже  за собою дроту не потягнеш. А впродовж дня необхідно постійно бути в курсі всіх справ: то пошту подивитися, то документ важливий скачати. Пошук найближчого інтернет-кафе при забитому міському трафіку - заняття малопривабливе. Найпростіший засіб бути постійно он-лайн - скористатися рідним GSM телефоном. Підключивши його в якості модему до свого лептопу, ви зможете скористатися відразу декількома варіантами бездротового доступу. Українські GSM оператори пропонують нам передачу даних по голосовому каналу (швидкість - 9,6 кбіт /с), GPRS (середня швидкість - 15 кбіт /с), EDGE (45-100 кбіт /с, залежно від форми підключення), Wi- Fi (до 5 Мбіт /с).

Передача даних по голосовому каналу - вельми архаїчний вид доступу, він дуже схожий з dial-up. Користуються ним у місцях, де покриття GPRS / EDGE відсутня. Платити при використанні голосового каналу доводиться за час з'єднання - в середньому 0,3 грн. / Хв. При підключенні до GPRS / EDGE швидкость набагато вища, плюс тарифікація йде не похвилинна, а помегабайтна. Тобто,  платимо за використаний трафік (близько 5 грн. /Мб). Як вибрати більш швидкий EDGE, а не GPRS? Ніяк - телефон автоматично перемикається на EDGE в зоні дії базової станції, підтримуючої цю технологію, за умови, що є вільні канали для обслуговування передачі даних. Основна перевага GPRS / EDGE - простота підключення. Скористатися послугою може будь- хто, в тому числі і припейд-абонент. Основний недолік такого доступу (особливо GPRS) - космічні ціни. Але, активним користувачам мобільного інтернет-трафік обійдеться дешевше, ніж 5 грн./Мб. Існують контрактні пакети з передоплаченим обсягом трафіку на місяць. Викупити оптом пропонують від 30 Мб за 50 грн. (1,7 грн. / Мб) до 500 Мб за 250 грн. (0,5 грн. / Мб). Швидкості GPRS цілком вистачить для перегляду пошти, спілкування в ICQ. Але для нормального веб-серфінгу - навряд.

Ще один вид доступу, яким можна скористатися за допомогою свого мобільного, - Wi-Fi (середня швидкість - 5 Мбіт /с; 1,5 грн. /Мб). Wi-Fi надає дуже високі швидкості, але підключитися до нього можливо лише в зонах доступу Wi-Fi - хот-спотах. Вони, як правило, промарковані наліпкою або банером Wi-Fi zone. Їх можна зустріти в багатьох бізнес-центрах, ресторанах, аеропортах. Безкоштовно скористатися цим видом доступу можливо в закладах, адміністрація яких підключила його для своїх клієнтів за свій рахунок. Для безкоштовного підключення досить володіти лептопом або телефоном, що підтримує Wi-Fi.

Альтернатива GPRS / EDGE - CDMA підключення. Швидкості особливо не радують (40 кбіт / с), чого не можна сказати про ціни - 0,62 грн. / Мб. Недолік – необхідне підключення до CDMA, а воно, як відомо, тільки контрактне. В окрему категорію варто винести CDMA EV-DO, відоме більше як 3G зв'язок. На сьогоднішній день ці мережі дають дуже непогані швидкості (400 кбіт / с) при безпрецедентних цінах (0,04-0,2 грн. /Мб). Пропозиція більш ніж приваблива. Але є і свій мінус  - необхідність контрактного підключення. Правда, контракт тут трохи інший, ніж у GSM. Від нього можна відмовитися в будь-який момент, за умови, що ви не підписували додаткову угоду. Без додаткової угоди телефонні апарати обійдуться вам практично в два рази дорожче, ніж з ними. Важливо при підключенні до 3G мережі скористатися послугами саме офіційних центрів. Тільки в них можна отримати сертифікований телефон, який надаватиме 3G зв'язок. «Сірий» телефон може відмінно працювати на голос, але  на передачу даних не працювати взагалі.

Котедж он-лайн

Отримати заповітний вільний доступ до мережі на дачі можливо за допомогою  мобільних технологій, які раніше ми згадували, але найчастіше їх швидкостей абсолютно недостатньо для нормальної роботи вдома. Виняток - все ті ж 3G мережі, але їх покриття поки залишає бажати кращого.

Цікаве рішення для дачі - WiMAX. Швидкості тут варіюються від 64 кбіт/с до 2 Мбіт/с. Продають оператори WiMAX не час, і навіть не трафік. А безлімітні канали. Їх вартість - від 200 грн./ міс. за 128 кбіт /с до 6000 грн. /міс. за 2 Мбіт /с. Підключення обійдеться мінімум в 790 грн. Окремо доведеться сплатити за модем - 2700 грн. В принципі, обладнання можна взяти в оренду (75 грн. / міс.), При цьому сплативши 2700 грн. застави. Заставу повернуть через півроку, за умови, що весь цей час ви будете користуватися послугою. «Висока вартість обладнання WiMAX - це характерна особливість будь-якої перспективної технології, що робить перші кроки на ринку. Мобільні телефони також не відрізнялися дешевою ціною в середині 1990-х років, і були свого роду показником статусу. Але ціни будуть динамічно знижуватися, поки не досягнуть умовного нуля, коли технологія WiMAX буде вбудовуватися в усі мобільні пристрої - ноутбуки, смартфони, КПК », - коментує Артем Білодід, керівник відділу маркетингу компанії «Альтернет ». До недоліків WiMAX відноситься і невелике покриття: скористатися цією технологією поки можна лише у Львові, Києві, Харкові, Дніпропетровську та їх передмістях. Крім того, WiMAX присутній далеко не на всій території задекларованого покриття. Замовивши послугу, вам необхідно буде дочекатися інженерів, які, заміривши рівень сигналу, визначать можливість підключення, а також доступні швидкості передачі.

З технологією WiMAX безпосередньо конкурує супутниковий інтернет. Односторонній «супутник» надає канал тільки на закачування. Вихідний трафік відправляється за допомогою мобільного GPRS. Швидкості на закачування чималі - до 5 Мбіт /с при відносно невисокій ціні (в середньому 125 грн. / Гб). А підключення може взагалі нічого не коштуватиме - при внесенні авансу вас підключають практично безкоштовно. Але все задоволення нівелює вихідний канал GPRS: він обмежений за швидкістю, крім того, за нього треба окремо платити. До того ж доступ залежить від двох з'єднань, що не додає надійності. Через ці недоліки односторонній супутниковий інтернет в Україні зараз відмирає, поступаючись двосторонньому.

Двосторонній «супутник» передбачає космічний канал як на вхід, так і на вихід. В результаті отримуємо гарну швидкість вихідного з'єднання в сукупності з високою надійністю. «Надійність даного виду зв'язку порівнянна з дротяними технологіями. Сигнал зникне лише за умови зливи та одразу ж відновиться після його закінчення. Двосторонній супутниковий інтернет раніше використовувався лише великими підприємствами для забезпечення резервного з'єднання. Сьогодні ж він доступний і кінцевому користувачеві », - розповідає Ольга Чебан, менеджер проекту« Інтернетбум ». За космічне підключенні ви віддасте 1200 грн., І - жодних авансів при оренді. Але мінімальна абонентська плата за канал 64 кбіт / с - 350 грн. /міс. (Супутниковий інтернет продається лише безлімітно). А викупивши комплект обладнання (модем плюс антена) за 9 тис., ви оплачуєте мінімум 250 грн. /міс.

Поза зоною доступу

Найважче «інтернетизованим» мандрівникам. Єдине для них рішення – супутниковий мобільний зв'язок. Важливо розуміти, що у мобільних сателітарних систем немає нічого спільного з супутниковим інтернетом, який ви підключали собі на дачу. За рухливих користувачів відповідають абсолютно інші оператори. Термінал тут коштуватиме від 5 тис. до 25 тис. грн., залежно від того, до якої системи супутникового зв'язку ви підключаєтеся. Швидкості передачі також варіюються залежно від використовуваної технології: від 9,6 кбіт / с (в середньому 10 грн. / Хв.) В архаїчних супутникових системах до 512 кбіт / с, в інноваційних (в середньому 32 грн. / Мб). Останні супутникові технології також дозволяють скористатися безлімітним каналом (зручно для організації відеоконференції): від 17 грн. / Хв. за 32 кбіт / с до 85 грн. / хв. за 256 кбіт / с.

Яхтсменам на замітку: не всі супутникові системи підійдуть для роботи на морі. При підключенні треба обов'язково уточнювати, що необхідно саме морське підключення. До слова, якщо ви побажаєте вийти у відкрите море, то будете просто зобов'язані поставити на свій корабель супутникову систему Inmarsat-C. Без неї вас просто не випустять з порту. Обійдеться вона в суму близько 10 тис. грн. Швидкість передачі даних в Inmarsat-C стандартна - 0,25 кбіт / с. Платити будемо по 1 грн. за 0,25 кбіт. На таких швидкостях електронну пошту можна приймати годинами. Так що бажаючим отримати нормальний доступ до мережі доведеться розщедритися на більш просунутий термінал (25 тис. грн.). Швидкості тут вже будуть аналогічні наземному супутниковому доступу.

Величезний недолік мобільного супутникового зв'язку - дуже низький рівень сервісу. "ВД" звернулася в п'ять центрів підключення, і лише в одному нам змогли надати дійсно повну інформацію про можливі варіанти підключення. В інших же менеджери плуталися навіть у технічних характеристиках і постійно посилалися на сайти виробників - мовляв, там все знайдете. «Сьогодні підключенням до супутникового зв'язку нерідко займаються навіть не профі, а початківці. У них, як правило, «чорне» обладнання, немає ліцензій, відповідно, вони не несуть ніякої відповідальності. Продали - і бувайте. Щоб не стати жертвою горе-підприємців, обов'язково прослідкуйте, щоб у контракті був пункт, в якому організація, що вас підключає зобов'язувалась надавати зв'язок цілодобово по всій земній кулі. Якщо такого пункту немає, - йдіть, це «шарашкіна контора», - коментує Костянтин Безіменний, директор компанії «Бейнлеуми Україна».

Втім, якщо плавати недалеко від берега, то можна скористатися інтернетом і через звичайний GSM телефон - сигнал ловиться навіть в 10 км від берега. Правда, стабільності в цьому випадку не чекайте - часті розриви зв'язку забезпечені.

ДУМКА.

ВІТАЛІЙ ВОРОЖБИТ. Генеральний директор компанії «Телесистеми України» (ТМ People.net)

- Мережа зв'язку третього покоління будується за технологією 1x EV-DO. Частотний ресурс і технологія дають операторам 3G велику ємність мережі, а це означає, що практично незалежно від кількості клієнтів, які користуються інтернетом, будуть високі швидкості передачі даних. У своїй мережі ми орієнтуємося на швидкість 400 кбіт / с, хоча поки мережа будується, ми не можемо гарантувати таку швидкість всім без винятку. Коли основні роботи з будівництва мережі будуть проведені, ми розраховуємо надати середню швидкість не менше 400 кбіт / с, а з впровадженням обладнання з підтримкою Rev. A ця швидкість повинна підвищитися в середньому до 600-800 кбіт /с. Ціни підвищувати ми поки що не плануємо, швидше за все, вони так і залишаться на рівні 10 коп. /Мб.

ДУМКА.

ІРИНА ПІВЕНЬ. Аналітик компанії «iKS-Consulting Україна»

- Порівнювати сьогодні мобільний 3G і фіксований WiMAX і прогнозувати популярність тієї чи іншої мережі серед абонентів важко. У кожної технології своя ринкова ніша. 3G балансує на межі мобільного та інтернет-ринку, пропонуючи абонентам зрозумілі для них мобільні послуги, скоріше - призначені для телефонії та частково захоплюючі передачу даних. У той час як WiMAX на сьогоднішній день - рішення для фіксованого інтернет-доступу. Обидві технології будуть існувати паралельно. Років через два, коли з'явиться перша національна мережа мобільного WiMAX, мережі будуть конкурувати на кордонах своїх ніш. У результаті виграє не той оператор, у кого більш просунута технологія, а вирішальну роль зіграють, насамперед, набір послуг оператора, швидкість розгортання національної мережі і вартість клієнтського пристрою.

Власть Денег, № 129, квітень 2007
Олександр Конотопський